Čo viete / neviete o pigmentových škvrnách ?

Melazma – inak nazývaná hyperpigmentácia pokožky sa vyskytuje najčastejšie u žien medzi 20-50. rokov, pričom u mužov sa takmer vôbec nevyskytuje.

Príčiny sú najčastejšie hormonálne, genetické predispozície či len bežné slnenie.

Pigmentové škvrny sa častejšie vyskytujú u žien, ktoré užívajú zároveň hormonálnu antikoncepciu alebo počas tehotenstva.  Klinické štúdie ukázali, že pri hormonálnych príčinách ide o zmeny hladiny hormónov, ktoré stimulujú melanocyty. Ako už mnohé z vás viete, pigmentové škvrny sa vyskytujú v letných mesiacov, kedy je slnko najintenzívnejšie.

Zhoršenie stavu môže spôsobiť aj nešetrné používanie prípravkov alebo nesprávny výber prípravku.

Doposiaľ  sa podarilo identifikovať 4 typy melazmy :

 • Epidermálne – súvisí s nadbytkom melanínu v povrchových vrstvách kože
 • Dermálne – ide o prítomnosť tzv.melanofágov na celej koži
 • Zmiešané – zahŕňa oba typy
 • Nepomenované – majú ženy s tmavou pleťou

Odborníci považujú melazmu za chronickú poruchu s pravidelnými výkyvmi. Vo všeobecnosti však treba povedať, že ak sa včas a správne podchytí, tak sa vyvíja len veľmi pomaly a dá sa pekne korigovať. Postupné vymiznutie pigmentových škvŕn závisí od správne zvoleného profesionálneho ošetrenia v kombinácii s dodržiavaním odporúčanej domácej starostlivosti s ohľadom na daný typ pokožky.

Aká je starostlivosť a prevencia?

 1. Vyhýbanie sa slnku
 2. Pravidelná celoročná aplikácia krémov s minimom SPF 30 a viac
 3. Bieliace krémy s obsahom 2 až 4% hydrochinónu len na oblasť pigmentových škvŕn.
 4. Cielený výber vhodného SPF krému – hľadajte taký prípravok, ktorý obsahuje oxid zinočnatý a/alebo oxid titaničný, pretože zároveň chráni pred UVA lúčmi.

Existujú ošetrenia, ktoré zosvetlia pigmentové škvrny?

Áno, existujú špeciálne zamerané kozmetické ošetrenia, ktoré škvrny redukujú. Odporúčame vysoko účinné peelingové ošetrenie novej generácie BioRePeel,  fotorejuvinizáciu IPL Exilite ako aj ošetrenie s OXYjet O2 ANTI-PIGMENTATION.  Avšak, naďalej treba doržiavať odporúčanú špecifickú dennú domácu starostlivosť a správny výber krému s SPF faktorom.

Zároveň vás chceme upozorniť, že nie všetky anti-pigmentačné ošetrenia, môžu absolvovať tehotné ženy. Výnimkou je kyslíkové anti-pigmentačné ošetrenie s Oxyjet spojené s ošetrením kozmetikou zn. Dermalogica či Medik8.

Ktoré látky eliminujú pigmentové škvrny ?

 • Hydrochinón –  je organická látka zo skupiny fenolov s výrazným zosvetľujúcim účinkom na pleť. Blokuje tvorbu melanínu, ktorý dodáva farbu pokožke. Používanie prípravkov, ktoré hydrochinón obsahujú, spolu s ďalšími účinnými látkami ako je napríklad tretinoín, môže výrazne zredukovať prejavy hyperpigmentácie a zjednotiť farebné nerovnosti pleti.
 • Ďalšími účinnými látkami sú kyselina azelaínová a večerná aplikácia retinolu A. Kyselina azelaínová je prirodzene prítomná v pleti, ale nájdeme ju aj v ďalších zdrojoch, napríklad v pšenici, žite a jačmeni.

A čo strava, pomôže zmena jedálnička?

Určite áno.  Ako už vieme, všetko so všetkým súvisí a celostný prístup odporúča vylúčiť prevažne konzumáciu hormonálne upravovaného mäsa. Ak to zdravotný stav umožňuje, pomôže vyhýbanie sa hormonálnym liekom a hľadanie možnej alternatívy.

Zo stravy najviac pomáha:

 • Redukovať konzumáciu potravín, ktoré prispievajú k zápalovým procesom v tele. Môžete vyskúšať protizápalovú diétu, ktorá spočíva v konzumácii čerstvo pripravovaného jedla, zvýšený príjem antioxidantov z ovocia, zeleniny, mäso, ryby, vylúčiť spracované potraviny, polotovary, jedlá v konzerve, obmedziť alkohol, kávu..
 • Je rovnako potrebné odsledovať prípadnú potravinovú intoleranciu, pomôže viesť si zoznam skonzumovaných potravín a sledovanie pocitov po konzumácií niektorých potravín
 • Zvýšenie príjmu tekutín a doplniť zdroj antioxidantov z orechov a rôznofarebnej zeleniny
Previous

Ako sa zbaviť AKNÉ pomocou celostného či holistického prístupu

Alchymisti od nepamäti snívali o elixíre večnej mladosti … Je to iba mýtus ? Alebo naozaj dokážeme predchádzať vzniku vrások ?

Next
Item added to cart.
0 items - 0.00
error: Content is protected !!