Nadmerné vypadávanie vlasov (nielen) po prekonaní Covid-19.

Vypadávanie vlasov je prirodzený proces, ale nadmerné  vypadávanie už môže byť veľký problém. Na tzv. alopéciu však existujú účinné riešenia.

Naše vlasy sa neustále obnovujú a je úplne normálne, keď nám každý deň vypadne niekoľko vlasov počas dňa hlavne v období jari či jesene. Vlasy sa s narastajúcim vekom stávajú čoraz jemnejšie. Problém nastáva vtedy, ak nám počas dňa vypadne viac ako 100 vlasov či vypadávajú v tzv. chumáčoch. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k úplnému zrednutiu či eliminácii vlasov.

Nadmerné vypadávanie vlasov vedie k alopécii a následnej plešivosti. Postihuje častejšie mužov, avšak nevyhýba sa ani ženám. Na úspešné riešenie tohto problému je potrebná včasná intervencia.

K vzniku problému prispievajú rôzne fyziologické alebo psychologické faktory. Od genetiky, hormónov cez vplyv životného prostredia až po lieky a výživu. Vplyv na nadmerné vypadávanie vlasov má aj pôrod, chirurgický zákrok, životná udalosť, zmena ročného obdobia. Napríklad počas tehotenstva estrogény obmedzia počet vlasov, ktoré prechádzajú z rastovej fázy do fázy vypadávania, kým pokles hladiny hormónov po pôrode vyvolá opačný efekt, ktorý vedie k dočasnému zvýšenému padaniu vlasov. Rovnako hormonálne zmeny počas menopauzy majú za následok skrátenie rastovej fázy vlasov. Ďalšou príčinou môže byť vplyv životného prostredia a prítomnosťou agresívnych častíc, ktoré produkuje náš organizmus. Tieto voľné radikály skracujú rastovú fázu a oslabujú vlasový folikul. Rovnako rizikové je ročné obdobie – jeseň, preto je dôležitá prevencia už od konca leta. Vďaka tomu sa vypadávanie spomalí a obnovený vlas bude kvalitnejší.

Aj Vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov ? … Ak problém podchytíme včas, nájdeme pre Vás vhodné riešenie …

Alopécie môže byť reverzibilná alebo ireverzibilná

V prípade reverzibilnej alopécie je pravdepodobné, že vlasy znova narastú. Pri ireverzibilnej alopécii sa poškodia alebo úplne zničia vlasové cibuľky a vlasy v tomto mieste už nenarastú.

Najčastejšia forma reverzibilnej straty vlasov je androgénna alopécia, ktorá má pôvod hormonálny aj genetický a vyskytuje sa častejšie u mužov ako u žien. Vlasy začínajú rednúť nad spánkami a na čele, vznikajú tzv. kúty múdrosti. U žien rednú vlasy na temene hlavy, pričom predná línia vlasov ostáva vo väčšine prípadov zachovaná.

Ďalšie formy alopécie ako Telogénne eflúvium, či anagénne eflúvium vzniká pri tehotenstve a po pôrode, po prerušení hormonálnej antikoncepcie, po chirurgických zákrokoch, vážnych poranení, vysokej teplote, málokrvnosti, po chomoterapii, intoxikácii ťažkými kovmi a stresom. Vlas sa vtedy odlamuje 2-3 týždne po pôsobení škodliviny. Prognóza spočíva v odstranení príčiny. V prípade ložiskovej alopécie je vypadávanie vlasov na autoimunitnom základe spojené so stratou pigmentu či zápalovým ochorením štítnej žľazy.

Ireverzibilné alopécie vznikajú pri poškodení vlasových cibuliek na hlave, tváre, tele. Niektoré ochorenia, infekcie a poranenia hojace sa jazvou vedú k zničeniu vlasových folikulov v postihnutých oblastiach, ktoré sú potom na stálo bez vlasov.

Alopécia sa nevyhýba ani ženám… a veľmi ich trápi,…veď vlasy sú ženskou korunou krásy …

Vypadávanie vlasov po prekonaní COVID-19

Podľa aktuálnej štúdie realizovanej v čínskom Wu-chane trpí značná časť pacientov vypadávaním vlasov. K týmto poznatkom dospeli na základe pozorovania 1 655 pacientov, ktorí boli nakazení koronavírusom COVID-19 pred šiestimi mesiacmi.

Približne pätina z nich uviedla, že ich trápi nadmerné vypadávanie vlasov – alopécia. Uvedený problém sa tak dostal na zoznam najčastejších následkov prekonanej koronavírusovej infekcie spolu s únavou, dýchavičnosťou, závratmi, bolesťami kĺbov, zhoršením pamäte.

Autori štúdie zároveň uvádzajú, že iné dlhodobé následky stále zostávajú neobjasnené a alopécia sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. „Šesť mesiacov po akútnej infekcii trápi vyliečených hlavne únava alebo svalová slabosť, ťažkosti so spánkom, úzkosť alebo depresia. Pacienti, ktorí mali ťažší priebeh ochorenia a boli hospitalizovaní, majú zníženú kapacitu pľúc a abnormality na hrudníku, ktoré patria k najčastejším následkom prekonaného ochorenia.“

Respondenti absolvovali počas experimentu fyzické vyšetrenia, šesťminútovú chôdzu a krvné testy. Šesť mesiacov po pozitívnom testovaní bola najčastejším hláseným následkom prekonaného ochorenia COVID-19 únava alebo svalová slabosť, na ktorú sa sťažovalo 63 % respondentov. Nasledovali komplikácie so spánkom (26 %), úzkosť alebo depresia (23 %), vypadávanie vlasov (22 %).

Zdroj: štúdia uvedená v UK časopise The Lancet

Čo robiť pri nadmernom vypadávaní vlasov?

Pri nadmernom vypadávaní vlasov je potrebné navštíviť odborníka pre včasné odhalenie príčiny a nasadenie liečby.

Pri androgénnej alopécii, pri hormonálnych zmenách, menopauze, po vynechaní antikoncepcie, po pôrode a období šestonedelia, nadmernom strese ako aj po prekonaní Covid-19 je vhodným a veľmi účinným riešením mezoterapia vlasov a lokálna aplikácia.

Pri mezoterapii vlasov pomocou U225 gun aplikujeme špeciálny mezoterapeutický roztok priamo k vlasovým folikulom na problematické miesto – ošetrenie je bezbolestné

Objednajte sa už dnes na konzultáciu do salónu Oxyland – spolu vyberieme najvhodnejšie riešenie pre Vás.

Objednať sa môžte:

  • online
  • telefonicky na čísle 0949 126 295.
  • ak si želáte, aby sme Vás kontaktovali použite prosím náš kontaktný formulár (zrolujte stránku dole)
Previous

Vlasová mezoterapia dokáže zázraky …

Oxygenoterapia – unikátny koncept kyslíkovej terapie

Next
Item added to cart.
0 items - 0.00
error: Content is protected !!