Psoriáza

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré vzniká vplyvom  nadmernej aktivity buniek epidermis.

Existuje genetická predispozícia k vzniku tohto kožného ochorenia vplyvom rôznych vyvolávajúcich faktorov ako:  infekcia, psychická trauma, stres v osobnom či pracovnom živote. Mechanizmus vzniku ochorenia je veľmi komplexný, vrátane mnohých metabolických procesov rastu kožných buniek, imunitných porúch. Ďalšie činitele, ktoré vyvolávajú reakciu: stres, lieky (kortikoidy, lithium, betablokátory, antimalariká a iné…)

Psoriáza má viac variácií, ale všetky zahŕňajú zčervenané oblasti kože pokryté veľkými, priliehavými striebornými šupinami. Základným problémom je príliš rýchle delenie vrchných buniek epidermy, pravdepodobne vyvolané zápalom. Príčina zápalu nie je v súčastnosti známa. Psoriáza býva dedičná, najčastejšie sa objaví na konci dospievania alebo na začiatku dospelosti. Môže byť vyvolaná niekoľkými liekmi, vrátane antidepresív, liekov proti vysokému tlaku a antimalarík a infekciami streptokokových baktérií.

Základné typy psoriázy

 • psoriáza s plakmi – škvrny sa zvyčajne objavujú na kolenách , lakťoch, dolnej časti chrbta a pokožke hlavy. Na rozdiel od ekzému sa škvrny často objavujú na vonkajších stranách kolien a lakťov. Na nechtoch sa môžu vytvoriť vytvoriť malé jamky alebo vážnejšie deformácie
 • kvapkovitá psoriáza – škvrny sú rozptýlené, malé a okrúhle, môže nasledovať po streptokokovej infekcii, zvyčajne so závažnou blesťou v krku
 • postulárna psoriáza – závažný ale zriedkavý typ postihujúci hlavne dlane a chodidlá

Klasická liečba

Lokálna :

 • keratolické látky – salicilová vazelína,
 • cytostaiká – coaltar, jalcový olej, anthralin
 • kortikoidy
 • farebné roztoky – eosin
 • ultrafialové žiarenie 

Celková:

 • retinoidy, cytostatika, cyklosporín, kortikoidy

Homeopatická liečba

Homeopatická liečba môže byť nápomocná tým, že bude ovplyvňovať aj psychosomatickú zložku ochorenia, ide o liečbu bez vedľajších účinkov dokonale vhodnú pre niektorú formu difúznej psoriázy, detskej psoriázy, psoriázy vlasovej pokožky.

V niektorých prípadoch pomôže niektorý z nasledovných  homeopatík: Arsenicum album, Graphites, Sulphur.

Pokiaľ ide o kožné príznaky, homeopatické prípravky Arsenicum album a Sulphur sú veľmi podobné –  intenzívne svrbivé vyrážky, ktoré po škriabaní “pália”. Vyrážky, ktoré reagujú na Aersenicum, majú tendenciu byť šupinaté a objavujú sa v malých množstvách, okrúhlych škvrnách. Vyrážky, ktoré reagujú na Sulphur, sa zvyčajne vyskytujú vo veľkých červených oblastiach, avšak príznaky sú dosť podobné preto je potrebná typológia osobnosti:

 • typický klient typu Arsenicum album – upravený, svižny, skôr úzkostlivý (mentálne) a nadmerne pociľuje chlad (generálie)
 • klient typu Sulphur – často neupravený, extrovert, rád argumentuje (mentálne), je často teplokrvný, má často horpce nohy (generálie)

Ďalšie lieky vhodné po zvážení generálií sú napr. Graphites, Arsenicum iodatum, Kalium arsenicosum, Alumina, Sepia, Petroleum, Rhus veneta.

Pri homeomatickej liečbe posudzujeme celok podľa 3 oblastí:

 1. lokálne – miestny prejav kožného problému
 2. mentálne – vrátane osobnosti a psychologických čŕt
 3. generálie – všeobecné, fyzické črty osoby ako celku

Pri homeomatickej liečba platí zásada – ak má byť prípad zlepšený, liečba by mala byť individualizovaná. Homeopatická liečba je holistická. Pri liečbe kožných problémov je potrebné sa pozerať na človeka ako na celok, nielen na pokožku.

Previous

Ako na ROSACEU ?

Suchá alebo dehydrovaná pleť ?

Next
Item added to cart.
0 items - 0.00
error: Content is protected !!