Ako súvisí zdravie Vašej pleti s črevnou mikroflórou ?

Pokožka aj črevá obsahujú bohatú zásobu ciev, rôzne mikrobiálne zoskupenia, ktoré vzájomne ovplyvňuje rozhranie medzi vnútorným ľudským telom a vonkajším prostredím. Koža a črevá sa podieľajú na nevyhnutnej komunikácii s nervovým, imunitným a endokrinným systémom. 

Tenké a hrubé črevá poskytujú pobyt širokej komunite baktérií, produktov látkovej premeny a vedľajších produktov, ktoré nazývame črevný mikrobióm.

Podobne obývajú pokožku tisíce mikrobiálnych organizmov a ich vedľajších produktov, ktoré sa označujú ako kožný mikrobióm. V črevách aj na koži prebieha harmonická rovnováha, veľmi podstatná pri udržiavaní rovnováhy.

Spoznanie črevného mikrobiómu, ktorý je súčasťou zdravia pokožky v komplexnej sieti medzi rôznymi dôležitými systémami nášho organizmu nám dáva priestor na radikálne zlepšenie celkového zdravia.                                                                                                        

Dôsledky nerovnováhy v črevnom mikrobióme

Črevný mikrobióm predstavuje komplexnú a dynamickú bakteriálnu komunitu zohrávajúcu dôležitú úlohu v ľudskom zdraví. Zmeny v zložení črevnej mikroflóry sú spájané s rôznymi ochoreniami čriev a zažívacieho traktu, ako je psoriáza a rosacea.

Úloha črevného mikrobiómu je dôležitým faktorom ľudského zdravia a chorôb a jeho spojitosť sa objavuje v rámci výskumu v mnohých oblastiach medicíny. Nerovnováha v črevnom mikrobióme je spojená s čoraz častejšími civilizačnými ochoreniami, ako je obezita, cukrovka 2. typu, atopický ekzém a zápalovým ochorením čriev (IBD). Okrem toho vzťah medzi normálne sa vyskytujúcimi črevnými baktériami a ich potenciálnou úlohou v patogenéze kožných chorôb je stále oblasťou výskumu.

Spojitosť medzi ochorením čriev a kožou

Dermatologické nálezy na koži môžu byť spôsobené gastrointestinálnymi poruchami, napr. pri ochoreniach:

  • Zápalové ochorenie čriev IBD sa spája s kožnými prejavmi, ako je pyoderma gangrenosum, erytém nodosum, Sweetsov syndróm a orálne lézie.
  • U pacientov s chronickým zápalovým ochorením tráviaceho traktu (Crohnova choroba) sa častejšie vyskytuje psoriáza v porovnaní so zdravými ľuďmi.
  • S celiakiou sú spojené kožné prejavy, ako je dermatitída herpetiformis, alopécia, vitiligo a orálne slizničné lézie

Dermatologické poruchy sa neraz spájajú práve s črevnou nerovnováhou-dysbiózou. Už v roku 1911 gastroenterológ Milton H. Mack napísal: „Akné a ekzém sú zjavnými následkami… ak sa v prípade urtikárie (žihľavky) pozrieme na črevnú stopu, prečo nie pri ekzémoch a akné?

Vo všeobecnosti si homeostáza imunitného systému vyžaduje správnu rovnováhu prozápalových a protizápalových molekúl v reakcii na vnútorné a vonkajšie zmeny prostredia. V prípade, že sa zloženie mikrobiómov z akéhokoľvek dôvodu naruší, reakcia imunitného systému sa môže narušiť a nakoniec viesť až k zápalovým ochoreniam kože.

Ako podporiť rovnováhu v črevách ?

Vďaka prospešným interakciám medzi ľudským telom a črevnou mikroflórou, môžeme takýmto chorobám zabrániť alebo ich pomôcť vyriešiť výživovými doplnkami s prebiotikami a probiotikami .

Intolerancia potravín a kožné ochorenia …

Rovnako dôležitá pre správnu rovnováhu mikroflóry v črevách je strava.

Napríklad v prípade kožného ochorenia – akné v súčasnosti existuje čoraz väčšie množstvo dôkazov, že strava zohráva dôležitú úlohu . Západná strava, ktorá pozostáva z veľkého množstva nasýtených tukov a vysokej glykemickej záťaže, je úzko spojená práve s akné. Preto je nevyhnutné uviesť telo do rovnováhy zástavou prebiehajúcich zápalových stavov organizme ako aj v prípade akútneho či chronického zápalu, ktorý spôsobuje predčasné starnutie organizmu a rozvoj degeneratívnych ochorení.

Úzky a zároveň silný vzťah medzi pokožkou a citlivosťou – intoleranciou na jedlo je nepochybný.

Ako odhaliť problémové potraviny, ktoré Vám spôsobujú zdravotné problémy?

Jednoducho – pomocou diagnostického testu na intoleranciu potravín  FOOD DETECTIVE, ktorý si viete urobiť aj Vy v pohodlí doma, bez návštevy lekára.

Diagnostický test na intoleranciu potravín FOOD DETECTIVE si môžte zakúpiť aj v našom salóne Oxyland. Predvedieme Vám ako si odobrať vzorku, ktorá sa následné zašle do laboratória.

Intolerancia potravín nie je alergia na jedlo. Pri alergii prichádza reakcia okamžite, intolerancia spôsobuje chronické zdravotné problémy s odstupom času.

Viac informácií o potravinovej intolerancii nájdete v článku „Potravinová intolerancia nie je alergia na jedlo …“

Previous

Dajte STOPku unavenej pleti peelingom …

Potravinová intolerancia nie je alergia na jedlo …

Next
Item added to cart.
0 items - 0.00
error: Content is protected !!