Potravinová intolerancia nie je alergia na jedlo …

Pri alergii sa imunitný systém prejaví okamžitou reakciou. Prejavmi alergie sú zvyčajne vyrážky, kýchanie, podráždenie pokožky, opuchy, nádcha, únava, hnačka a zvracanie, ktoré sa prejavia okamžite alebo v priebehu niekoľkých minút. Alergia sa vyskytuje približne u 2,5 % obyvateľstva. Pri konzumácií potravín, ktoré sú pre organizmus pôvodcom potravinovej alergie, telo začne produkovať protilátky a histamín na potlačenie alergénov. Prejavy potravinovej alergie sa môžu líšiť silou a závažnosťou, pričom v niektorých prípadoch až smrteľné.

Potravinová intolerancia sa líši od alergie oneskorenými symptómami, ktoré sa môžu objaviť až za niekoľko dní. Prejavy nie sú až také silné a závažné, ale netreba ich podceňovať.

Čo je potravinová intolerancia ?

Potravinová intolerancia je nezvyčajná reakcia ľudského organizmu na niektoré konzumované potraviny, ktorej prejavy bývajú rôzne. Príznaky sa často objavujú až po niekoľkých hodinách alebo dňoch, preto je ťažké zistiť, ktorá potravina je pôvodcom potravinovej intolerancie.

Potravinová intolerancia nie je tak životu nebezpečná, avšak jej prejavy by sa nemali podceňovať. Ľudia, ktorí trpia potravinovou intoleranciou, sú často obmedzovaní v prirodzenom a normálnom priebehu života. Potravinovou intoleranciou trpí asi 45 % obyvateľstva, pritom veľký počet ľudí trpí často viacerými symptómami potravinovej intolerancie. Prejavy potravinovej intolerancie nebývajú vždy správne identifikované. Ľudia často musia prekonávať pocity nafukovania a neustálu každodennú únavu.

Prejavy potravinovej intolerancie

  • pocity úzkosti, ktoré môžu byť akútne alebo chronické
  • artritída a s ňou spojené ťažkosti
  • astma a astmatické záchvaty
  • poruchy a strata pozornosti zmyslových orgánov
  • pomočovanie, opuchy, zápcha, hnačky, bronchitída, gastritída a celiakia
  • bolesti hlavy, chronická únava, nespavosť, poruchy hyperaktivity a migrény
  • človek môže upadať do depresívnych stavov
  • zápal črevného systému, poruchy vstrebávania látok a problémy s hmotnosťou
  • ekzémy, vyrážky a akné
  • organizmus sa dostáva do nerovnovážneho stavu a môže prísť k poruchám premeny látok, čo vedie k znížení alebo k nárastu hmotnosti
  • cystická fibróza a fibromyalgia

Mám príznaky na potravinovú intoleranciu – ako sa dozviem, ktorú potravinu môj organizmus nevie spracovať ?

Diagnostický test na domáce použitie FOOD DETECTVE  Vám prezradí, ktoré potraviny by nemali byť súčasťou Vášho každodenného jedálnička. V momente Vám poskytne možnosť prehodnotiť svoje stravovacie návyky a výber jedál. Možno porozmýšľate a prehodnotíte postoje k svojmu životnému štýlu.

Medzi potraviny, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v škále potravinovej intolerancie, patrí kravské mlieko, pšenica, vajcia, kvasnice a sója, ktoré je vylúčiť a súčasne nahradiť inými potravinami.

  • V súčasnosti existuje celý rad alternatív kravského mlieka, kde patrí napr. sójové mlieko, ryžová náhradka mlieka, kokosové mlieko, zemiakové mlieko, kozie alebo ovčie mlieko, byvolie mlieko a ovsené mlieko. Takisto sú vhodné orieškové nátierky namiesto smotany, mäkké toffu alebo starší lisovaný olivový olej namiesto masla. Dostatok bielkovín, vitamínov a vápnika obsahuje aj sója, rybí tuk, rastlinný olej, sardinky, slede, orechy, červené mäso, tiež ovocie a zelenina (listová zelenina, žerucha, špenát, brokolica, figy, huby, pomaranče, marhule, slivky, tekvicové semená a strukoviny).
  • Pšenica je dôležitým zdrojom živín, ale existujú viaceré alternatívne náhrady tejto požívatiny. Chlieb bez pšenice je už bežne dostupný v obchodoch.
  • Pri pozitívnej reakcii na vajcia je potrebné znížiť ich spotrebu. Vajcia sú zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Rizikové látky predstavujú aj vaječné deriváty ako albumín, ovalalbumín, ovovitelín, globulín, ovaglobulín a vitelín, ktoré možno nájsť aj v zákuskoch, palacinkách, pudingoch, polotovaroch, majonéze a čerstvých pekárskych výrobkoch.
  • Ako náhrada za kvasnice sa môžu používať potraviny ako mäso, ryby, obilniny, orechy a tmavá zelenina.
  • Vhodnou alternatívou za sóju sa odporúča ryžové mlieko, kokosové a zemiakové mlieko.

Test mi potvrdil intoleranciu na potraviny – čo ďalej ?

Skôr než začnete meniť svoj jedálničiek potom, ako Vám test potravinovej intolerancie pomohol prísť na pôvodcov Vašich zdravotných problémov, mali by ste zvážiť pár možností:

  • Pri vážnych zdravotných problémoch, uprostred liečby alebo pri tehotenstve by ste mali svoju zmenu stravovanie prekonzultovať s lekárom.
  • Dôležite je si vytvoriť nejaký systém vo svojom stravovaní. Naplánovať si jedlo aspoň deň popredu a vyvarovať sa strave, ktorá obsahuje reaktívne zložky.
  • Ďalším dôležitým bodom je naštudovať si potraviny, ktoré môžete, a ktoré nie. Vytvorte si zoznam potravín, ktoré môžete konzumovať a pozornosť sústreďte hlavne na ne.
  • Pokiaľ vyradíte nejakú potravinu zo svojho jedálnička, snažte sa ju nahradiť inou, ktorá je podobného zloženia a Vy nie ste na ňu intolerantný.
  • Pokiaľ už máte nejakú potravinu, ktorá Vám spôsobuje zdravotné ťažkosti a Food Detective Vám ju označil ako negatívnu, neskúšajte sa ju znova zaradiť do svojej každodennej stravy.
  • Veľký význam má aj kontrola produktov, ktoré obsahujú reaktívne potraviny. Veľa polotovarov obsahuje zmes rôznych látok, ktoré môžu u Vás spôsobovať potravinovú intoleranciu. Základom je si prečítať zloženie a daný produkt z jedálnička vylúčiť, ak obsahuje reaktívne látky.
  • Nezabudnite na dodržiavanie vyváženej stravy, ktorá Vám prináša pestrú paletu výživných látok a znižuje riziko vzniku potravinovej intolerancie.
  • V momente ako zistíte, že ste na niektorú z potravín intolerantný, odporúča sa danú požívatinu vylúčiť zo stravy aspoň na tri mesiace. Pri väčšom počte intolerantných potravín by bolo veľmi ťažké prestať úplne jesť všetky tieto potraviny. Najprv treba skúsiť vylúčiť najskôr potraviny so strednou a silnou reakciou a striedať konzumovanie potravín so slabšou reakciou. Najťažšie sú prvé dni po vylúčení určitých potravín zo stravy. Človek má často pocit, že sa cíti zdravotne horšie a v tomto stave je veľmi ťažké zotrvať. V prvom štádiu sa treba pokúsiť vylúčenú potravinu nahradiť substitútmi.
  • Ak si myslíte, že zmena jedálnička Vám zmení život, buďte si istý, ale bude to len k lepšiemu. Zistíte, že sa cítite lepšie a Váš život už nestrpčujú zdravotné ťažkosti, ktoré Vás trápili dlhé roky a môžete si užívať život naplno.

Diagnostický test FOOD DETECTIVE si môžte zakúpiť aj v našom salóne Oxyland – predvedieme Vám odobratie vzorky a následne ju odošleme do laboratória.

Previous

Ako súvisí zdravie Vašej pleti s črevnou mikroflórou ?

Helicobacter a kožné problémy

Next
Item added to cart.
0 items - 0.00
error: Content is protected !!