Čo je helikobacter a ako súvisí s kožnými problémami ?
Helicobacter Pylori je baktéria postihujúca žalúdok veľkého percenta populácie (cca na úrovni 40%). Táto baktéria spôsobuje mnohé žalúdočné ťažkosti: od bolestí brucha, žalúdočných kŕčov, nechutenstva, až po pálenie záhy. Pri neliečení môže viesť k vážnejším ochoreniam ako napríklad gastritída, žalúdočné vredy a niektorých prípadoch dokonca až rakovinu žalúdka. Postihuje až 40% populácie (v rozvojových krajinách až 90%). Jednej desatine ľudí spôsobuje Helikobacter pylori dlhodobé zdravotné ťažkosti, ktoré si vyžadujú antibiotickú liečbu. Infikovanie baktériou nastáva dvomi spôsobmi: nakazením sa od osoby, ktorá už Helikobactera má alebo nedostatočnou hygienou. Ide o tzv. chorobu špinavých rúk.
U istej skupiny ľudí sa Helicobacter prejavuje kožnými problémami – akné, začervenanie a svrbenie pokožky, rôzne tipy ekzémov. Problémom je, že kožné ťažkosti súvisiace s Helicobacterom sa pri ich prehliadaní môžu rozvinúť do chronických kožných ochorení.
Vás kožný problém je sekundárny , zdroj Vášho problému je Helicobacter pylori
Vo všeobecnosti platí, že ak za kožné problémy môže Helicobacter, tak sa ich zbavíme tým, že sa zbavíme Helicobactera.
Kožné prejavy súvisiace s prítomnosťou Helicobactera
V správe záväzného odporúčania liečby infekcie Helicobactera Pylori z roku 2004 sa skutočne uvádzajú kožné problémy ako jedna z možných indikácií baktérie Helicobacter pylori, aj keď ich príčinná súvislosť zatiaľ nie je dostatočne preskúmaná. Ako najčastejšie kožné ťažkosti pri infekcii Helicobacterom sa uvádzajú:
- rosacea– zápalové ochorenie spôsobujúce začervenanie pleti v oblasti brady, líc a nosa
- urticaria– tzv. žihľavka, ide o drobné vyrážky vyvolávajúce svrbenie a pálenie pokožky
- alopecia areata– ložiskovité vypadávanie vlasov
Problémy s pokožkou nepostihujú každého pacienta s premnoženým Helicobacterom. Príznaky sa prejavujú veľmi individuálne. Väčšiu pravdepodobnosť pre rozvoj kožných ochorení spôsobených Helicobacterom majú ľudia prevažne s citlivou a pórovitou pokožkou.
Prvé príznaky Helicobactera Pylori
V prvotnej fáze infekcie sa Helikobacter navonok nijako neprejavuje. To znamená, že spočiatku vôbec nemusíte vedieť, že nejakú baktériu v žalúdku vôbec máte. Vonkajšie príznaky sa dostavia až v stave, kedy je baktéria v žalúdku natoľko rozšírená, že je potrebné pristúpiť k liečbe.
Prvotné vnútorné prejavy Helicobactera sú ľahkozameniteľné s príznakmi s bežnými tráviacimi ťažkosťami:
- bolesti brucha
- kŕče
- zlé trávenie
Ak ste sa dostali až do stavu, že pociťujete žalúdočné problémy pravidelne, tak vo vašom organizme už došlo k miere narušenia správnej funkcie žalúdka. To znamená, že Helikobacter sa usadil v sliznici vášho žalúdka a množí sa tam. Ďalej dochádza k poškodeniu prirodzenej hlienovitej ochrannej vrstvy žalúdočnej steny, na ktorú začnú pôsobiť žalúdočné kyseliny, čím sa vyvolá gastritída (zápal žalúdka).
Je možné diagnostikovať prítomnosť Helicobactera aj bez lekára?
Najspoľahlivejšími metódami diagnostiky sú gastroskopia a diagnostický test zo stolice (podobný tehotenskému testu).
Gastroskopia je medicínske vyšetrenie, pri ktorom vám vyšetrujúci gastroenterológ zavádza cez ústa hadičku so sondou až do žalúdka. Pri gastroskopii sa zároveň odoberá pacientovi vzorka sliznice žalúdka. Tá sa posiela ďalej na laboratórne vyšetrenie, ktoré potvrdí, alebo vyvráti výskyt baktérie vo vašom organizme.
Diagnostický test zo stolice je neinvazívny spôsob zistenia infekcie Helikobacterom. Vzorka stolice sa umiestňuje do špeciálnej skúmavky s roztokom, ktorá je súčasťou testu. Výsledok tohto testu sa vyhodnocuje podobne ako pri tehotenskom teste – dve čiarky značia potvrdený výskyt baktérie v organizme. Výhodou testu je, že je voľnopredajný v lekárni alebo špecializovanom obchode. Tento spôsob diagnostiky vám umožní zistiť výsledok aj v pohodlí vášho domova. Výsledok testu sa dozviete do 10 minút a vyznačuje sa vysokou mierou presnosti – na úrovni cca 98%.
Test na vyšetrenie Helicobactera pylori nájdete v ponuke nášho salóne aj v našom e-shope.
Ako prebieha liečba Helicobactera ?
Ak sa niektorou z diagnostických metód preukázal výskyt baktérie vo Vašom organizme, je nevyhnutné podstúpiť liečbu za účelom odstránenia Helikobactera z Vášho organizmu. Na výber máte 2 možnosti:
-
Medicínska liečba zahŕňa kombináciu viacerých druhov antibiotík a liekov potláčajúcich tvorbu žalúdočných štiav. Liečba sa spravidla začína trojkombináciou antibiotík. V prípade, že po doužívaní týchto liekov sa nedostaví požadovaný efekt, ošetrejúci gastroenterológ skúša inú kombináciu účinných antibiotík, prípadne pristúpi až ku štvorkombinácii silných liekov alebo sekvenčnej liečbe. Ak je však pacient infikovaný rezistentným kmeňom helikobaktera, hrozí nadužívanie antibiotík, celkové rozladenie organizmu a oslabenie imunity. Počas medicínskej antibiotickej liečby sa môžu kožné problémy ešte zhoršiť, obzvlášť u antibiotík vyvolávajúcich alergické reakcie.
- Existuje však aj menej invazívna cesta na odstránenie Helicobactera v domácich podmienkach. Pri domácom spôsobe liečby, ktorý sa dá označiť ako alternatívny, sa pristupuje k ochoreniu o čosi komplexnejšie. Tento prístup obnáša nielen užívanie prírodných antibakteriálnych prípravkov na potlačenie Helikobactera, ale aj celkovú zmenu životosprávy a hlavne prijímanej potravy.
Odporúča sa predovšetkým obmedziť: mastné, vyprážané a dráždivé jedlá. Zbytočne nezaťažovať žalúdok náročným spracovaním jedál a vylúčiť príjem alkoholických nápojov.
Z konkrétnych prípravkov, akými sa ľudia snažia zbaviť tejto nepríjemnej žalúdočnej baktérie možno menovať koloidné striebro, brokolicové klíčky, cesnak, či aloe vera. Hoci poniektoré z nich sa v istých prípadoch môžu javiť ako účinné, vo väčšine prípadov ide o individuálne skúsenosti neoverené na dostatočne veľkej vzorke pacientov.
Za vyzdvihnutie však stojí prírodný prípravok s názvom chioská masticha. Jej účinky sú potvrdené viacerými vedeckými štúdiami a pozitívnymi skúsenosťami mnohých ľudí. Nakoľko ide o prípravok s blahodárnymi účinkami na celý tráviaci trakt, odporúčame Vám užívať prípravok aj v rámci prevencie. Chioskú mastichu si môžte zakúpiť v našom e-shope, rovnako ako aj test na Helicobactera pylori. Pomôže Vám s informáciou ako správne odobrať vzorku a v prípade pozitívneho výsledku ponúkame alternatívne riešenie odstránenia premnoženého Helicobactera s následným odporúčaním vykonania kontrolného testu po vybratí alternatívnej kúry.
Ako predísť infekcii Helicobacter pylori , najmä ak sa u Vás už vyskytuje v rodine?
Veľmi dôležité je dodržiavať základné hygienické pravidlá:
- dôkladnú hygienu po vykonaní každej potreby
- hygienu rúk pred každým jedlom
- pravidelnú ústnu hygienu (helikobakter sa dostáva do organizmu cez ústa)
- dôkladne umyť príbory a poháre po druhých ľuďoch
- nepiť/nejesť po osobe infikovanej Helicobacterom pylori