Ako vplývajú hormóny na Vašu pleť – 2.časť „Od puberty po menopauzu“

Počas puberty  hormóny vplývajú predovšetkým na mazové žľazy.  Koža produkuje väčšie množstvo mazu v dôsledku čoho sa na nej objavujú zapálené vyrážky s bielou-hnisavou hlavičkou. Póry obsahujú olej, ktorý sa nemá ako dostať von – množia sa baktéria, póry sa upchávajú a vzniká akné.  Dôležité je  vytvoriť si v tomto období návyk dennej starostlivosti o pleť a predísť tak vzniku jaziev. Jazvy môžu na pleti vzniknúť hlavne pri ťažkých formách akné, ktoré si vyžadujú pravidelné ošetrenia u  dermatológa/kozmetodológa a v niektorých prípadoch aj liečbu antibiotikami. 

Aknózna pleť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť doma aj v kozmetickom salóne – odporúčame profesionálne ošetrenie pleti kyslíkom Oxyjet

Akné trápia často aj dospelých …

Akné u dospelých sa od juvenilného líši tým, že vyrážky sú menšie, menej zapálené, sú prítomné upchaté póry, komedómy – tzv. čierne bodky. Hĺbkové cystické akné sú hormonálneho pôvodu, a  najčastejšie sa vyskytujú na brade a čeľusti. Okrem vplyvu hormónov môže mať plyv na akné aj stres a nedostatok spánku. 

Pri výskyte akné je okrem pravidelnej starostlivosti o pleť rovnako dôležitá životospráva –  vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom uhľohydrátov a s vysokým glykemickým indexom, proteínovým doplnkom, fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu. Strava by mala byť rozmanitá a obsahovať prvky ako sacharidy, bielkoviny a minerály – vo vyváženej forme.

Hormonálna nerovnováha a antikoncepcia

Ďalšou príčinou problémov s pleťou môže byť hormonálna antikoncepcia, alebo jej následné vysadenie. Hormonálna antikoncepcia reguluje hladinu hormónov v organizme, ktorý je vďaka tomu vystavený neprirodzenému pôsobeniu. Potrvá istý čas po skončení užívania hormonálnej antikoncepcie kým sa telo prinavráti telo do pôvodného prirodzeného hormonálneho stavu. Práve tu môžu u mnohých žien prepuknúť zmeny na pleti a spôsobiť nadmerne mastnú pleť či dokonca akné, napriek tomu, že v minulosti mali pleť suchú. Objaviť sa môže dehydratácia pleti v dôsledku vyššej hladiny progesterónu, hormónu, ktorý okrem iného ovplyvňuje aj zadržiavanie vody v tele.

Hormonálna nerovnováha vplyvom antikoncepcie alebo v dôsledku jej vysadenia môže zhoršiť kvalitu pleti a zapríčiniť vznik akné …

Po tridsiatke pokračuje spomalenie produkcie rastových hormónov.

Výsledkom  sú jemné linky okolo očí, aj okolo úst. Považujte ich za zdvihnutý varovný prst, ktorý poukazuje na to, že je potrebné začať používať protivráskové tzv.anti-age produkty na pleť. Pomerne často dochádza k nárastu produkcie stresových hormónov, v pokožke dochádza k ďalším zmenám

  • na pleti vznikajú vrásky, ale nie je výnimkou, že občas sa objaví aj akné. Dokonca aj u žien, ktoré doteraz akné nemali a to v dôsledku vplyvu hormónov stresu…
  • v porovnaní s predchádzajúcou dekádou sa znižuje aktivita mazových žliaz, v dôsledku čoho by mala pleť byť menej mastnou …
  • dochádza tiež k redukcii zapálených vyrážok, hoci akné nezaniká, predovšetkým na lícach a brade…

Úbytok estrogénu viditeľne urýchľuje rozvoj známok starnutia pleti. Koža začína horšie zadržiavať vodu, čo môže spôsobiť pnutie pokožky. V takom prípade je vhodné vymeniť hydratačný krém za hutnejší, ktorý pleť lepšie vyživí a obnoví funkciu ochrannej kožnej bariéry. Po tridsiatke sa typicky začína prejavovať ďalší nepríjemný úkaz tzv. hyperpigmentácia – hnedé škvrny. Či už je to v podobe pieh alebo aj väčších pigmentových škvŕn, predovšetkým na lícach, na čele.

Aké zmeny na Vašej pleti môžte očakávať po štyridsiatke ?

Vek po štyridsiatke nazývajú odborníci ako vek perimenopauzy, teda obdobie, ktoré predchádza menopauze. Dochádza k postupnému úbytku estrogénu, čo sa prejaví aj na pleti. Mení sa jej textúra, tonus a pridružiť sa môže aj zvýšený rast chĺpkov na tvári...

Niektoré postupné zmeny pleti si po 40-ke nevšimnete, až zrazu jedno ráno začnú byť viditeľné …

Perimenopauza je obdobie, kedy dochádza k úbytku estrogénu, ktorý významne ovplyvňuje funkcie pleti. Má priamy vplyv na kľúčové kožné bunky:

  • fibroblasty – zodpovedné za produkciu kolagénu a elastínu,
  • keratinocyty – ktoré ovplyvňujú ochrannú funkciu pleti,
  • melanocyty – ktoré sú zodpovedné za farebný odtieň pleti či prípadnú pigmentáciu.

Estrogén reguluje tiež aktivitu vlasových folikulov, a tým pádom rast vlasov, rovnako ako mazových žliaz produkujúcich kožný maz. Hormóny síce na pleť pôsobia po štyridsiatke rovnomerne, Vy si však jej zmien môžete všimnúť pomerne nárazovo.

Na pleť okrem hormónov vplýva aj vonkajšie prostredie …

Po štyridsiatke navyše začínajú byť viditeľné poškodenia pleti vonkajším prostredím, predovšetkým slnečným žiarením, ktorá sa v pleti v predchádzajúcej dekády hromadili...

  • formujú sa linky a vrásky okolo očí, medzi obočím, na čele i okolo úst, na pleti tiež naskakujú tmavé škvrny,
  • zhruba okolo štyridsiateho piateho roku veku začína byť viditeľný úbytok objemu pleti a povolenie jej kontúr, predovšetkým na krku, brade a v línii čeľuste…
  • kvôli výkyvom hormónov sa zintenzívňuje rast chĺpkov na tvári – najrizikovejšie lokality sú horná pera a líca.
Pleť vplyvom poklesu produkcie estrogénu stráca svoju pružnosť a elasticitu …

Na koži môžu vznikať výrastky, ktoré sú spočiatku drobné a hrubšie, v priebehu času ale tvrdnú a zväčšujú sa. Existuje ich celá rada druhov, napríklad seboroická keratóza, aktinická keratóza či sebaceózna hyperplázia. Znamienka môžu byť hnedé, ale aj červené, typicky svojím tvarom prevyšujú okolitú kožu. Preto býva problematické ich zakryť make-upom.

Tesne pred päťdesiatkou začne rapídne ubúdať estrogénu a o slovo sa hlásia symptómy menopauzy.

Čo sa deje po päťdesiatke ?

Okolo päťdesiatky –  po ukončení menštruácie, dochádza k dôsledku zmien hladín hormónov a k menopauze. Pretože rapídne ubúda estrogénu, na pleti začínajú byť stále viac a viac zreteľné nežiaduce zmeny. Pretože estrogén ovplyvňuje hlavné kožné bunky a ich fungovanie, jeho extrémny úbytok, ku ktorému po päťdesiatke dochádza, má logicky za následok zmeny pleti…

  • rýchly pokles hladiny estrogénu má za následok návaly tepla, čo pre pleť môže znamenať napríklad vznik rosacey,
  • nadmerne aktívne mastocyty (žírne bunky) chápu aj neškodné stimuly často ako hrozbu, a vyvolávajú tak alergické reakcie a precitlivenosť. Okrem toho, že je podráždenie pleti nepríjemné, zápal, ktorý sa s ním spája, urýchľuje starnutie pleti. Kaskáda chemických reakcií sprevádzajúcich zápal v koži môže nenávratne poškodiť kožné bunky…
  • estrogén napomáha zadržaniu hydratácie v dermis, s jeho úbytkom sa preto spája aj úbytok objemu kože. Tomuto prejavu nijako nepomáha ani fakt, že sa znižuje podkožná zásoba tuku. Vrásky sú v dôsledku toho viditeľnejšie a hlbšie…
  • spomaľuje sa tiež mikrocirkulácia a dochádza k stenšeniu pleti, k pleti sa dostáva stále menej a menej kyslíka a živín,
  • podobne ako v predchádzajúcej dekáde, tiež po päťdesiatke môžete pozorovať výraznejší rast chĺpkov a znamienok v tvári.

Po päťdesiatke sa skrátka pleť začína meniť v dôsledku hormónov najvýraznejšie.

Máme pre Vás dobrú správu – zmeny pleti je možné spomaliť

Správnou starostlivosťou možno našťastie aj tieto zmeny spomaliť a pokračovať v tomto trende aj v nasledujúcich dekádach…

Správna starostlivosť o pleť, životospráva a pohyb sú receptom pre zdravú, žiarivú a mladístvu pleť čo najdlhšie…

Každá žena je jedinečná a rovnako jedinečná je aj jej pleť. Každá pleť si vyžaduje iný prístup a inú starostlivosť. Dohodnite si svoj termín v našom kozmetickom salóne Oxyland kde Vám odporučíme a poskytneme špičkové neinvazívne kozmetické služby a produkty na domácu starostlivosť na mieru potrebám Vašej pleti.

Previous

Retinol – vitamín mladosti a krásnej pleti bez akné

Ako vplývajú hormóny na Vašu pleť – 1.časť Klimaktérium

Next
Item added to cart.
0 items - 0.00
error: Content is protected !!