Prečo sú OMEGA-3 a OMEGA-6 dôležité pre Vaše zdravie?

Konzumácia určitých tukov je pre pokožku veľmi zdravá a prospešná a pre správny tonus pleti dokonca nevyhnutná. Vo vašom jedálničku by nemali chýbať olejnaté semená, orechy a ryby, v opačnom prípade môže trpieť nielen Vaše telo, ale aj pleť.  Väčšina ľudí konzumuje príliš veľké množstvo nasýtených tukov a takmer žiadne nenasýtené tuky, ktoré sú pre zdravú a krásnu pleť základnou podmienkou.

Vedci sa zhodujú v tom, že najmenej jednu tretinu z celkového množstva konzumovaných tukov by mali tvoriť polynenasytené tuky, ktoré dodávajú telu kyselinu linolovú, známu ako omega-6 a kyselinu alfa-linolenovovú, známu ako omega-3, pričom podiel nasýtených tukov by nemal prekročiť tretinu celkového množstva.

Omega-6 a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny by mali byť vo vzájomnej rovnováhe, napriek tomu, väčšina ľudí konzumuje oveľa viac omega-6 mastných kyselín. Tieto látky podliehajú oxidácii, menia svoju štruktúru a prestávajú plniť svoj účel. Stávajú sa z nich tzv.“trans-tuky“, ktoré sú pre telo škodlivé, stávajú sa prozápalovými v tele, pretože bránia využitiu nenásytených mastných kyselín NMK. Väčšina priemyselne spracovaných potravín je vyrobená z trans-tukov, pretože zabezpečujú dlhšiu trvanlivosť výrobku. Týmto potravinám je múdre sa vyhýbať , pretože poškodzujú bunkovú membránu, znižujú detoxikačné schopnosti pečene, zvyšujú riziko srdcových ochorení, narušujú funkciu imunitného systému a mnoho ďalších funkcií tela.

Suchá pleť a nedostatok omega-3 nenasýtených mastných kyselín

Pri súčasnom spôsobe stravovania je oveľa pravdepodobnejšie, že Vám budú chýbať omega-3 mastné kyseliny a nie omega-6 mastné kyseliny, pretože tzv.„babička“omega-3 rodiny -kyselina alfa-linolenová – a jej “vnúčatá“ – EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenvá) sú viac nenasýtené, a teda viac náchylné k poškodeniu behom varenia alebo akéhokoľvek spracovania potravín. EPA a DHA patria do skupiny PGE-3 čo sú aktivné látky, veľmi podobné hormónom.

Tieto látky sú nevyhnutné na správnu funkciu mozgu, ovplyvňujú zrak, náladu, schopnosť učenia a sústrediť sa. Rovnako znižujú tzv. lepivosť krvi, riadia množstvo cholesterolu a tukov v krvi, majú protizápalové účinky a ovplyvňujú hospodárenie organizmu s vodou.

Medzi najbežnejšie príznaky nedostatku patrí suchá koža, zápalové ochorenia, zadržovanie vody, brnenie v rukách a nohách, vysoký krvný tlak a vysoká hladina triglyceridov v krvi, časté infekcie, zlá pamäť, problémy s učením, strata koordinácie, zhoršenie zraku a spomalenie rastu u detí.

Najbohatším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú ryby a ľanové semienka, pričom ľanové semienka nie sú tak účinné ako rybí tuk obsahujúci priamo EPA a DHA, pretože telo si z nich tieto zlúčeniny nevie vyrobiť. Musíte preto z nich jesť relatívne viac aby ste dosiahli rovnakého účinku, približne 6 polievkových lyžíc ľanových semienok. Oveľa hodnotnejším zdrojom omega-3 mastných kyselín EPA a DHA, sú ryby a rybí tuk. Naviac týmto zdrojom preskočíte dve fázy premeny kyseliny alfa-linolenovej na EPA a DHA. To je rovnako dôvodom prečo má Japonec v tele trikrát viac omega-3 ako priemerný Európan či Američan.

Za optimálny denný príjem omega-3 mastných kyselín je 500-1000mg. Pokiaľ prekonávate nejaké zápalové ochorenie, srdcové ochorenie alebo trpíte duševnou poruchou, tak dvojnásobok, čomu zodpovedá 4-5 porcií 100g rýb týždenne, prípadne môžete doplniť rybí tuk doplnkom s obsahom EPA a DHA. Najkvalitnejšie preparáty obsahujú od 700mg omega-3 mastných kyselín v jednej dávke, čo značí, že ak trpíte napr. artritídou-zápalom kĺbov, máte ich konzumovať 3 krát denne.

Bohužiaľ len málo výrobcov uvádza presné zloženie a v popise zloženia nie sú ani jednotní. Preto vždy pátrajte po celkovom množstve EPA a DHA, bez PCB, ktoré je možné odstrániť. Kvalitné firmy investujú do technológie čistenia produktu a odstraňujú stopy PCB znečistenia z oceánu.

Zdroj omega-6 nenasýtených mastných kyselín

„Babičkou“ omega-6 mastných kyselín je kyselina linolová, ktorá sa v tele premieňa na kyselinu gama-linolenovovu GLA a následne na DGLA, z ktorých si telo vytvára prostaglandiny. Tie sa bohužial ako doplnky nedajú užívať, pretože sú veľmi nestabilné. Preto sa musíme spoľahnúť na dostatočný prísun omega-6 mastných kyselín z ktorých si ich telo vyrobí.

Medzi príznaky ich nedostatku patrí vysoký krvný tlak, predmenstruačný- PMS syndróm, suchá pokožka, ekzémy, suché oči, zápalové ochorenia ako napr. artritída, cukrovka, roztrúsená skleróza, duševné poruchy, nadmerný smäd a iné. Hlavným zdrojom sú semiačka a oleje napr. konopný, dyňový, sezamový, kukuričný, sójový, z pšeničných klíčkov, vlašských orechov a pod. Zhruba polovica z týchto za studena lisovaných olejov tvorí omega-6, prevažne kys.linolová. Optimálnu hladinu týchto látok zaistíte ak budete denne užívať jednu čajovú lyžicu niektorého z olejov alebo jednu polievkovú lyžicu ľanových semiačok. Medzi najbohatším zdroj GLA patrí pupalkový olej alebo brutnákový olej. Pokiaľ ste zdravý, na dennú dávku postačuje 150mg GLA, pri zdravotných problémoch 1500mg pupalkového alebo brutnákového oleja.

Omega-3 a Omega-6 sú pre kožu nepostrádateľné

Teraz nám už je jasné prečo posledné dve skupiny tukov výrazne prospievajú zdraviu našej pokožky. Podieľajú sa totiž na stavbe bunečných stien všetkých kožných buniek – z určitého pohľadu  tvoria kožu všetky bunky. Sú teda pre kožu nepostrádateľné. Nenasytené mastné kyseliny udržujú bunečnú membránu celistvú a pružnú a priamo tak ovplyvňujú, čo sa dostane dovnútra bunky a čo von. Akonáhle chýbajú v bunečnej membráne tuky, zníži sa jej schopnosť zadržiavať vodu a stratia plnosť či objem pokožky.

Mnoho vedeckých poznatkov už dokázalo, že nedostatok nenasýtených mastných kyselín sa veľmi skoro prejaví na zdraví a vzhľade pleti, ktorá tzv. zvädne, vyschne, začne svrbieť a objavia sa nich zapálené miesta, stane sa náchylnejšou k infekciám, akákoľvek zranenia sa budú dlho hojiť, kapiláry budú krehké a zväčšia sa mazové žľazy. Ako sme už spomenuli, NMK hoja zápalové procesy, ukľudňujú pokožku, podporujú krvný obeh, udržujú hormonálnu nerovnováhu a sú prospešné pre vznik nových zdravých kožných buniek.

Aký máte pomer omega-3, omega-6 mastných kyselín v tele Vám pomôže odhaliť Balance test so suchej kvapky krvi, ktorý si môžete zakúpiť a vykonať u nás na prevádzke. Výsledok testu Vám príde na vašu emailovú adresu.

Optimálnu hladinu omega-3 mastných kyselín Vám zabezpečí vysoko kvalitný a čistený produkt Balance olej bez PCB, ktorý si rovnako môžete zakúpiť výhodne na našej predajni.

Previous

GUASHA FACE FIT PROGRAM

Retinol – vitamín mladosti a krásnej pleti bez akné

Next
Item added to cart.
0 items - 0.00
error: Content is protected !!